Muutoksia Harmanin toimitusajoissa

Suurin päämiehemme Harman Professional Solutions on tekemässä suuria uudelleenjärjestelyjä toimintaansa. Tämä näkyy erityisesti muutoksena tilaussysteemissään, jossa ollaan siirtymässä aiempaa pitkäjännitteisempään tuotantosuunnitteluun. Teemme jatkossa ostotilauksemme heille kaksi kuukautta ennakkoon, mikä tarkoittaa sitä, että kunhan asiassa päästään vauhtiin, tulemme jatkossa tietämään entistä tarkemmin sen, mitä tuotteita on tarjolla ja milloin ne meille tulevat.
Haasteellinen siirtymäaika
Valitettavasti siirtymäaika tulee olemaan hyvin haasteellinen. Emme saa tällä hetkellä esimerkiksi saatavuustietoja valmistajalta entiseen tapaan, vaan valmistajan lähtökohtana on jyrkkä siirtymä kahden kuukauden toimitussykliin. Saamme toki viikoittain lähetyksiä vanhan kaavan mukaan tehdyistä ostoistamme, mutta usein meille selviää vasta paketteja avatessa mitä valmistaja on meille kulloinkin lähettänyt. Uuden rakentaminen vaatii joskus entisen rikkomista ja juuri nyt olemme sellaisessa tilanteessa.
Tuotteiden varastointi
Koska Harmanin valikoima kaikkine värivariaatioineen on jo esimerkiksi pelkästään asennuskaiuttimien kohdalla käsittämättömän laaja, tulemme keskittymään varastoinnissamme menevimpiin tuotteisiin. Saamme myyntihistoriastamme hyvää dataa tähän päätöksentekoon, mutta kuuntelemme mielellämme myös asiakkaidemme ehdotuksia tuotteista, joihin soisitte meidän keskittyvän jatkossa. Haluamme vastaisuudessakin varastoida kaikkia normaalisti myytäviä tuotteita omassa varastossamme ja nostamme varastoarvoja vastaamaan uutta saatavuussykliä, mutta keskittyen kustannustehokkaisiin ja toimivimpiin ratkaisuihin. Harvinaisempia ratkaisuja tulee olemaan saatavissa jatkossakin, mutta kahden kuukauden toimitussyklillä.
Pahoittelemme nöyrimmästi tämän muutoksen tuomaa epämukavuutta etenkin juuri näin hektisimmän myyntikauden keskellä. Uskomme, että systeemi pyörii taas alkuvuodesta jouhevasti.
Svengaavaa joulunodotusta toivottaen,
Studiotecin väki